* Yazdırılan 3D Model, Yazıcı Tablasına yapışmıyor? 

 

Yatak filament ve nozzul üçlüsü sorunu arayacağımız parçalardır. Öncelikle Her filamentin Oda sıcaklığı veya firma ve bekleme gibi nedenlerle ergime sıcaklıkları farklılık göstermektedir.Isıtmalı yatak kullanıyorsanız mutlaka önerilen ısı değerlerinden 5 ila 10 C fazla ısı değeriyle yazdırmaya baslatmanız ve Nozzul ısı değerininde yazdırma ısısından 2 C fazla değer ile ilk katmanı yazdırmanız .Tepsi ayarının ve Z Prob ayarının yapılandırılması.

 

Çözümü:

-Filamentti yazdırmadan önce akışkanlık testi yapmanız ve en uygun ısı değerini tespit etmeniz sorunu çözebilir.

 

-Tepsi Ayarının doğru yapılandırılması ve Z prob ( Nozulun tepsiye deydiği nokta 0.1mm olmalıdır ) eksik olması tepsiye değen nozulun ağzından filament akamadığı için tıkanmasına, Fazla olmasıda Modelin tepsiye yapışmamasına neden olacaktır. Ayarlar için youtube taki ilgili konulara bakabilirsiniz.

 

-Nozzul ağzının bozulması veya ısı sensorunun yanlış ısı değerleri okuması Fanların yeterli miktarda hava  akımı sağlamaması ( Dikkat ! PLA mutlaka fan soğutması isterken ABS basımında fanları devre dışı bıraktıgımız gibi ortam ısısınında normal (21 C - 24 C ) olması baskı kalitemizi etkilemektedir.)

 

-Doğru dilimleme programının kullanılması ve dilimleme programı ayarlarının yazıcınıza göre doğru yapılandırılmasına dikkat etmelisiniz. ( Yakında bu konu hakkında bir makale ve video çekip koymayı düşünüyorum.)